İSG 4.0: Dijital İSG çözümleri
Meganova

İSG 4.0: Dijital İSG Çözümleri

Daha önceki yazılarda değindiğim İSG 4.0 başlığını bu yazıda biraz daha açmaya çalışacağım. Önceki yazılar için linkler şu şekilde:

https://www.linkedin.com/pulse/endüstri-40-ve-isgnin-dönüşümü-isg-mert-uzun/

https://www.linkedin.com/pulse/isg-40ın-temel-bileşenleri-mert-uzun/

Diğer yazılarda çizmeye çalıştığım çerçeveden devam edecek olursam bir özet olarak şunu söyleyebilirim sanırım: Üretimin büyük bir dönüşüm geçirdiği bir süreçte iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının da dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu durum, dijitalleşme üzerine şekillenen bu dönüşümde İSG faaliyetlerinin de “dijitalleştirilmesi” fırsatını doğurmaktadır.

Kuşkusuz İSG süreçlerinin dijitalleşmesi, kuruluşlardaki toplam İSG performansının geliştirilmesi için sihirli bir değnek değildir. İSG 4.0 ile tariflenen dijital İSG teknolojileri ile sunulan çözümler, kuruluşların mevcut İSG faaliyetlerini destekleyecek ve performansını geliştirmek için olanak sağlayacak desteklerdir.

Günümüzdeki heyecan verici gelişmelerin çalışanların sağlık ve güvenliği sağlamaya yönelik gelişmeleri doğuruyor olması önemli bir fırsattır. Dünya genelinde halen her yıl milyonlarca insan kaza ve hastalıklardan dolayı zarar görürken, dijital teknolojileri daha güvenli bir çalışma ortamı yaratılmasına katkı sağlayacak bir gelişme olarak görebiliriz.

Bu yazıda Endüstri 4.0 teknolojilerinin İSG alanında nasıl kullanıldığı ya da kullanılabileceğine ilişkin bazı bilgiler bulabileceksiniz.

İSG 4.0 Teknolojileri

Nesnelerin interneti(IoT)&İSG

IoT teknolojisi, İSG alanında son yıllarda özellikle personel takibi başlığında birçok yenilikçi uygulamanın ortaya çıkmasına neden oldu… Madenlerde personel takibinin yapılması ve kaza anında lokasyon tespiti gibi olanaklara erişmemiz bu teknolojik gelişme sayesinde mümkün oldu…Benzer şekilde araç-insan çarpışmasını önleyici haberleşme sistemleri, yalnız çalışma ve hareketsizlik sensörlerinden verilerin toplanması gibi çözümler IoT teknolojisi ile geliştirildi.

 

 

 

 

Yapay zeka destekli sistemler & İSG

Bilindiği üzere yapay zeka algoritmaları birçok teknoloji ile birlikte kullanılıyor. Geliştirilen algoritmalar ve kodlar her geçen gün daha da iyileşiyor. Bu iyileşmeler arasındaki derin öğrenme tabanlı framework kullanılarak yapılan görüntü işleme teknolojisi çözümleri en popüler başlıklardan biri. Kamera görüntülerinin talep edilen içeriğe göre işlenmesi(computer vision, image processing) sonucunda erken uyarı sistemleri kurulabilmesini sağlayan bu teknoloji proaktif önlemlerin geliştirilmesi için büyük olanaklar sağlıyor. Örneğin açık alanlarda yangın tespiti için kameralara yerleştirilen yazılımlarla, kamera tarafından alev görüntüsü görüldüğünde uyarı sistemleri çalıştırılabilmektedir. Benzer uygulamalar kapı giriş kontrol ve diğer kontrol içerikli başlıklarda da kullanılmaktadır.

Büyük veri analizi & İSG

Bu resim için metin sağlanmadı

Günümüzün en popüler başlıklarından biri haline gelen “veri analizi” İSG bakımından da büyük önem taşımaktadır. Kuruluşların İSG ile ilgili karmaşık verilerinin analizi ve İSG faaliyetleri ile ilgili birçok performans başlığında ölçüm yapma, hedef belirleme ve öngörüde bulunma imkanı doğurmaktadır. Bu özellikle İSG verilerinin saklandığı ve işlenebildiği yazılımlar gün geçtikçe gelişmektedir. Bu durum ise İSG öngörülerinin geliştirilmesi ve boşluk analizini sistematik bir şekilde gerçekleştirme imkanı tanımaktadır. Halen İSG alanında büyük veri olarak tanımlanabilecek büyüklükte veri kaydedilmesinde sorunlar olduğu bir gerçekken bu yeteneklerin aynı zamanda bazı arkaik alışkanlıklardan kurtulmak için kuruluşlara fırsat sunduğunu da söyleyebiliriz.

Veri güvenliği &İSG

İçinden geçtiğimiz dönem “veri dünyası” ise ve bir önceki başlıkta belirttiğim üzere “veri” çok önemliyse o halde bu verilerin güvenliği hatta kişisel verilerin güvenliği de bir o kadar önemli hale geliyor. Kişisel verilerin güvenliği başlığı ile son yıllarda hemen hemen tüm kuruluşların gündemine giren “veri güvenliği” İSG alanında da yeni gelişmeleri doğuracaktır. Çalışanların sağlık kayıtları başta olmak üzere kişisel veri ve kuruluşa ait diğer İSG verilerinin güvenliğinin sağlanması gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Entegre Yazılımlar & İSG

Kuruluşların üretim süreçleri ile uyumlu yazılımlar İSG performansını arttırmak ve “süreç güvenliğini” sağlamak için geliştirilmektedir. Özellikle proses emniyeti alanında bu yazılımlar süreçleri takip etmek için büyük verimlilik sağlamaktadır. Makine ve ekipmanların takibi ve İSG performanslarının izlenebilmesi için kullanılabilecek yazılımlar, dijital iş izin sistemleri, dijital risk analizi programları gibi birçok örnek son yıllarda geliştirilmiştir.

Robotik & İSG

Bu resim için metin sağlanmadı

Tehlikeli ve riskleri işleri yapmayı tamamen bıraktığımız ve bu işleri robotlara devrettiğimiz bir üretim öngörebilir miyiz? Robotik alanındaki gelişmeler heyecan verici bir şekilde önümüzü açarken belki de bu soruyu daha fazla düşünmeliyiz. Sadece tehlikeli ve riskli işler değil çoğu zaman gözden kaçırılan ergonomik riskler için de robotlardan faydalanabiliriz. Örneğin yüksekte yapılacak bir denetimi drone-kamera sitemi ile gerçekleştirerek yüksekten düşme riskini minimize etmek ya da elle kaldırma işi yerine otonom robotlarla yük kaldırma vb. uygulamalara geçmek gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan uygulamalar olmaktadır.

Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları &İSG

Bu resim için metin sağlanmadı

İSG 4.0 uygulamalarına bir başka örnek olarak sanal gerçeklik uygulamaları olarak verilebilir. Bu teknolojinin her geçen gün hayatımıza girmesi ile birlikte İSG eğitimlerinde yenilikçi bir dönem açıldı ve “simülasyon teknolojileri” eğitimlerdeki birçok kısıtın(mekan, ekipman vb.) ortadan kolaylıkla kaldırılmasına yardımcı olmaya başladı. Ayrıca teorik eğitimlerde deneyimlenmesi mümkün olmayan birçok başlığı(yüksekte çalışma, acil durum davranışı vb.) sanal ortamda deneyimleme imkanı sunarak eğitim verimliliğini arttırmaktadır.

Yukarıda belirttiğim başlıklar dışında teknolojilerin birlikte kullanımından oluşan “giyilebilir iş güvenliği çözümleri” ya da “3d printer ile üretilmiş ekip-ekipman parçaları” gibi birçok iyi uygulamayı da İSG 4.0 başlığı altında toplanabilir diye düşünüyorum.

Bu başlıkların her biri ile ilgili ilerleyen dönemlerde fırsat buldukça daha ayrıntılı bilgiler ve örnekler vermeye çalışacağım.

Tedirgin olmamıza gerek yok, gelecek daha güvenli olacak…

 

Yazar: Dr. Mert Uzun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir